تنظیمات دوربین برای عکسبرداری از کودک

هرچند که کودکان سوژه های جالبی برای عکاسی هستند اما عکاسی از کودکان کار ساده ای هم نیست. جنب و جوش زیاد آن ها باعث می شود که بسیاری از عکس هایمان تار و خراب شود.

استفاده از نور فلاش

شاید ساده ترین راه برای ثابت کردن تصویر کودکان استفاده از فلاش باشد اما این راه خوبی نیست چون معمولا نور فلاش باعث تخت شدن تصویر کودک و از بین بردن سایه ها روی صورت آن ها می شود . علاوه بر این ها نور مستقیم فلاش باعث  قرمزی داخل مردمک چشم می شود پس بهتر است از نور طبیعی محیط استفاده کنیم.

استفاده از سرعت های بالای شاتر

برای ثابت کردن تصویر سوژه می توانیم از سرعت های بالای شاتر استفاده کنیم یعنی به هنگام نورسنجی ابتدا سرعت شاتر را تنظیم کنیم و سپس دیافراگم را محاسبه کنیم. البته هر چقدر نور بیشتری داشته باشیم امکان استفاده از شاتر با سرعت بالا بیشتر امکان پذیر می باشد پس بهتر است از کودکان در نزدیک پنجره و یا در فضای باز عکاسی کنیم.

استفاده از دیافراگم بازتر

همان طور که می دانید هر چه قدر از دیافراگم بازتر استفاده کنید مقدار بیشتری نور وارد دوربین می شود و از آن طرف می توانید از سرعت شاتر بالاتر برای ثابت کردن سوژه استفاده کنید. البته در این جا نیز باید توجه  کنید که هر چه دیافراگم بازتر باشد عمق میدان کم تر می شود و به این ترتیب پشت سر سوژه محوتر خواهد شد.

استفاده از نور طبیعی

شاید راحت ترین کار برای گرفتن عکس خوب از کودکان استفاده از محیط باز و استفاده از نور خورشید باشد. به این ترتیب دست ما باز خواهد بود تا به راحتی سوژه را در عکس ثابت کنیم و عکس های ما تار و محو نشود. البته در این جا هم باید توجه کنید تا سوژه شما کاملا در آفتاب و یا کاملا در سایه باشد چون قرار گرفتن سوژه در سایه – آفتاب بخش هایی از آن را تاریک و یا زیادی روشن می کند.

نوشته‌های پیشین
نکات عکسبرداری در منزل
نوشته‌ی بعدی
چند نکته برای تنوع در عکاسی نوزاد و کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست