تمیز کردن لنز دوربین

تمیز کردن لنز دوربین

در این سالهای گذشته من عکاسان مختلفی را دیدم که هر کدام به روش خودشان دوربین عکاسی را تمیز می کند و یک روش کلی وجود ندارد. هر کسی از لوازم و ابزار های موجود خودش استفاده می‌کند و به همین دلیل در این قسمت من درباره روش‌های خودم صحبت می‌کنم حال شاید به نظر بعضی از دوستان این روش ها درست نباشد.

اولین نکته این است که شما لوازم و ابزار مناسب برای تمیز کردن لنز دوربین را داشته باشید. این لوازم شامل پوار، مایع تمیز کننده لنز، دستمال تمیز کننده لنز ، پد الکلی، اسپری هوای فشرده ، فرچه  های کوچک و بزرگ و کیت تمیز کننده سنسور می باشند.

پوار وسیله ای است که می توان با استفاده از آن هوا را با فشار زیاد به درون لنز و دوربین فوت کرد .هرگز از فوت کردن با دهان در داخل لنز و دوربین استفاده نکنید.

در مرحله اول کلیه محل های مورد نظر را با استفاده از پوار فوت کنید تا گرد و خاک اضافه از بین برود.بعد مایع تمیز کننده لنز را روی پارچه مخصوص بریزید و به آرامی عدسی های لنز را پاک کنید. بهتر است از دستمال کاغذی و پارچه های معمولی برای این کار استفاده نکنید .از فرچه ها و اسپری هوای فشرده در مواقع خاصی استفاده می شود که گرد و خاک بسیار زیاد باشد و یا مثلاً شی داخل دوربین افتاده باشد.

از پدالکلی فقط برای تمیز کردن بدنه دوربین استفاده می‌شود و هرگز نباید آن را به داخل دوربین مالید.

برای تمیز کردن سنسور در دوربین های دیجیتال کیت های مخصوص وجود دارد و این کار کاملا حرفه‌ای است. چون ممکن است با یک اشتباه کوچک سنسور دوربین شما از بین برود و بهتر است برای تمیز کردن سنسور به مراکز مجاز رجوع کنید و این کار قیمتی هم ندارد .( تقریباً تمامی مراکز مجاز این کار را  به صورت مجانی انجام می دهند)

نوشته‌های پیشین
نحوه درست  گرفتن دوربین
نوشته‌ی بعدی
زاویه نور در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست